natlenieba2-3d

Na tle nieba

Opowiadania Mistrzów


To oni rozbudzili nasze marzenia o wielkich ścianach i wielkich górach.

– Leszek Cichy

Zbiór opowiadań autorstwa nestorów polskiej wspinaczki. Stanisław Biel, Zbigniew Jurkowski, Maciej Bernatt i Janusz Kurczab wspominają swoje wyprawy, zawsze pełne emocji, w których tragedie przeplatają się z radością zwycięstwa.

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Janusz Kurczab, Maciej Bernatt, Stanisław Biel, Zbigniew Jurkowski

Słowo wstępne

Leszek Cichy

ISBN

978-83-7136-249-1

e-book

978-83-7136-186-9, wyd I

Data wydania

2019, wyd. II

Liczba stron

278

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

„Na tle nieba” to zbiór dziewięciu wyjątkowych opowiadań pionierów polskiej wspinaczki. Maciej Bernatt, Stanisław Biel, Zbigniew Jurkowski i Janusz Kurczab wspominają swoje wyprawy, zawsze pełne emocji i niezwykłych przygód.

W opisanych wydarzeniach udział też biorą inne górskie legendy – spotkać możemy Jerzego Warteresiewicza, Leszka Utrackiego, Jana Długosza, Wawrzyńca Żuławskiego, Krzysztofa Berbekę, Czesława Momatiuka i wielu innych zasłużonych dla polskiej wspinaczki. Większość z nich już nie żyje, przez co książka ta staje się rzeczą unikatową – jest jedną z niewielu możliwości poznania się tych niesamowitych postaci, a także z emocji, które towarzyszyły im podczas spektakularnych przejść trudnych górskich dróg.

Wraz z bohaterami opowiadań wyprawiamy się w Tatry, gdzie obserwujemy zmagania Macieja Bernatta z Kominem Pokutników, w Alpy, które ukazują nam zjawiskowe, ale i niebezpieczne, oblicza między innymi Matterhornu, Eigeru, Wielkiego Filara Narożnego. Końcowe opowiadanie to natomiast podróż w jeszcze dalsze rejony – aż na Kaukaz, gdzie wraz ze Zbigniewem Jurkowskim napawamy się majestatem Donguzoruna.

Książka jest zapisem niezapomnianych ekspedycji, w których przeplatają się spektakularne zwycięstwa i bolesne tragedie, radości i smutki. Opowieści przenoszą nas do czasów, kiedy to wspinaczka górska – a zwłaszcza ta poza granicami kraju – nie była aktywnością tak popularną i dostępną dla wielu, tym bardziej opisane tu zmagania polskich nestorów gór zasługują na podziw i uznanie, ponadto stały się one preludium do złotej ery polskiego himalaizmu.

Opowiadania te poprzedzone są słowem wstępnym Leszka Cichego – pierwszego zdobywcy Mount Everestu zimą.

Dziewięć opowieści wybitnych wspinaczy Macieja Bernatta, Stanisława Biela, Zbigniewa Jurkowskiego i Janusza Kurczaba, które składają się na tę książkę, wskrzesza piękne czasy polskiego alpinizmu. Autorzy opowiadają o latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., kiedy łupem naszych taterników padało wiele ścian otoczonych nimbem skrajnych trudności. (…) „Na tle nieba” to po prostu dobra literatura, która – tak się składa – opowiada o górach i górskich przeżyciach.

Iwona Baturo

czytaj całość

Te dziewięć opowiadać wspinaczy to wspaniałe przeniesienie w lata 50-te i 60-te, gdy swoje umiejętności doskonaliło powojenne pokolenie wspinaczy. Zdobyte przez nich doświadczenie pozwoliło kolejnemu pokoleniu polskich wspinaczy na sukcesy w górach wysokich. Opowiadania te są zapisem wielu wybitnych polskich przejść. Wystarczy wspomnieć o wschodniej Matterhornu, Wielkim Flarze Narożnym, Les Droites, północnej Matterhornu i Eigeru.

Damian Granowski

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Słowo wstępne – Leszek Cichy
Na jednej linie z Żuławskim – Stanisław Biel
Wschodnia ściana Matterhornu – Stanisław Biel
Kolejny pojedynek z Matterhornem – Stanisław Biel
Mordercza ściana Eigeru – Stanisław Biel
Zimowe starcie z Kominem Pokutników – Maciej Bernatt
Hats off to Philipp! – Janusz Kurczab
Droit znaczy prosty – Janusz Kurczab
Zimą na Wielkim Filarze Narożnym – Janusz Kurczab
Gwiazdy i burze nad Kaukazem – Zbigniew Jurkowski