Dolomity. T. I

Wschód


Przewodniki Dariusza Tkaczyka należą do obowiązkowego wyposażenia każdego, kto wybiera się w Dolomity. Jak pisze autor: są to góry wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Można tu wędrować widokową ścieżką, można iść ostrzem powietrznej grani czy wspinać się ubezpieczoną via ferratą przez pionową ścianę. Przewodnik jest zaproszeniem dla wszystkich turystów, aby i oni spróbowali górskiej przygody właśnie w Dolomitach. W trzech bogato ilustrowanych zdjęciami autora tomach znajdziemy informacje o schroniskach i trasach trekkingowych czy wspinaczkowych, ale też o najciekawszych kurortach rejonu: Cortinie d’Ampezzo i Madonnie di Campiglio.

Tom I obejmuje wschodnią część Dolomitów. Wydanie uaktualnione w 2021 roku.

69.00 zł

Kup książkę

Autor

Dariusz Tkaczyk

ISBN

978-83-7136-269-9

Data wydania

2021, wyd. VI

Liczba stron

320

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

e-book

978-83-7136-148-7, wyd. IV, 2016

Warto sięgnąć po Dolomity nie tylko dlatego, że są jedynym kompletnym przewodnikiem po tym regionie wydanym po polsku. Bogato ilustrowany, zawiera szczegółowe opisy dróg górskich, z uwzględnieniem czasów ich przejść i trudności, jakie mogą stwarzać. Autor opisuje też niespodzianki jakie można spotkać na szlaku i podaje wskazówki jak ich uniknąć. Pisze nie tylko o walorach przyrodniczych Dolomitów, ale i historycznych.

Trasy ilustrowane są przejrzystymi, dwukolorowymi schematami i mapami graniowymi. Dobre wyobrażenie o krajobrazie dają także liczne panoramy górskie oraz szereg kolorowych zdjęć. Przewodnik zawiera liczne informacje praktyczne, przede wszystkim dane dotyczące schronisk. Nie brakuje ciekawostek krajoznawczych i osobistych komentarzy autora, który wiele z opisywanych tras przeszedł na własnych nogach.

Wydanie trzecie jest (…) zaktualizowane i poprawione w stosunku do wcześniejszej reedycji. Wzbogaceniu uległa także szata graficzna. Pojawiły się nowe zdjęcia, profile tras i panoramy. Przewodnik rzetelnie przedstawia informacje na temat szlaków turystycznych (dodano kilka nowych tras), ferrat, schronisk czy miejsc parkingowych. (…)

czytaj całość

Pierwszy z dwóch tomów turystycznego przewodnika po Dolomitach prezentuje wybrane trasy turystyczne wschodniej części tych gór. Autor koncentruje się na opisach ferrat i trudniejszych szlaków, wychodząc z założenia, że „główną atrakcją dla turystów z Polski nie będzie zapewne wędrówka zalesionym zboczem czy trawiastą granią” (…) Precyzja opisu pozwala przypuścić, że autor był osobiście na większości opisywanych szlaków, co wpływa na wiarygodność informacji i podnosi wartość książki. (…)

Marcin Kacperek

czytaj całość

(…) Dariusz Tkaczyk, autor “Dolomitów”, na własnych nogach przeszedł większość przedstawianych tras. Gwarantuje to rzetelność opisów i jest źródłem cennych osobistych komentarzy. (…) Przewodnik napisany jest profesjonalnie, ale przystępnym językiem. Wybór tras – od ścieżek i bezdroży niewymagających wspinaczki po ekstremalne drogi z przewieszkami i trawersami gładkich ścian – zadowoli nawet najbardziej wybrednego turystę.

Krzysztof Jarymowicz

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Od Autora

Wstęp
Położenie Dolomitów.
Drogi dojazdu, komunikacja
Mapa sieci drogowej w Dolomitach
Ukształtowanie powierzchni i budowa geologiczna
Najlepsza pora roku na wyjazd w Dolomity
Rys historyczny
Sposób opisu tras
Sposób uprawiania turystyki górskiej w Dolomitach
Via ferrata – ubezpieczona droga wspinaczkowa
Skala trudności
Bezpieczne poruszanie się po Dolomitach
Sposób wzywania pomocy, ratownictwo
Mapy

Doliny: Val Pusteria, Val di Sesto, Val di Landro, Val di Brales
Grupa Dolomiti di Sesto

Val De Ansiei
Cadini di Misurina Doliny: Val Badia, Val Boite
Grupa Dolomiti di Braies
Grupa Fanes
Grupa Tofan i grań Fanis
Grupa Cristallo – Pomagagnon
Grupa Sorapiss
Piave
Antelao
Marmarole
Doliny Val Cordevole, Val Fiorentina, Val Codalonga, Val di Zoldo
Grupa Averau-Nuvolau
Croda da Lago
Pelmo
Civetta, Moiazza
Schiara, Talvena, Tamer, Pramper, Mezzodi
Bosconero

Przykładowe ceny
Podstawowe słowa i zwroty z języka włoskiego
Indeks