Islandia

Islandia

Przewodnik trekkingowy


Islandia, zwana krainą lodu i ognia, stanowi wspaniały cel dla pieszych turystów, spragnionych kontaktu z surowym, północnym pięknem. Przewodnik Paddy’ego Dillona opisuje krótkie i długie szlaki piesze, prowadzące wśród niezwykłych lodowcowych i wulkanicznych pejzaży. Trasy 49 jednodniowych i 10 wielodniowych wycieczek przebiegają między innymi przez trzy parki narodowe, w tym największy w Europie Park Narodowy Vatnajökull, wspinają się na szczyty gór, przecinają lodowce, mijają jeziora, schodzą do nadmorskich fiordów oraz biegną przez rejony geotermalne. Jednym z opisanych szlaków jest popularny Laugavegur. W książce znajdują się szczegółowe opisy i schematyczne mapy tras, dane kempingów i schronisk oraz informacje o transporcie i możliwościach zaopatrzenia. Dołączono również słowniczek terminów islandzkich.

69.00 zł

Kup książkę

Kategorie: , , .
Autor

Paddy Dillon

ISBN

978-83-7136-229-3

Data wydania

2019

Oprawa

Miękka

Format

120 x 168 mm

Tytuł oryginału

Walking and Trekking in Iceland

Przekład

Maria Jęczmyk

Pustynny interior, zielone wybrzeża, urwiste klify, piaszczyste plaże, szczyty pokryte lodem, zjawiskowe kaniony, równiny zalewowe, potężne wodospady, unikalne obszary geotermalne, złowrogie wulkany, rozległe potoki lawy. To właśnie Islandia – miejsce, o którym marzy większość podróżników.

Wyspa ta jest słabo zaludniona, wzdłuż wybrzeża ciągną się malownicze miasteczka, wioski lub pojedyncze farmy, wnętrze kraju natomiast cechuje krajobraz księżycowy. Odludne, surowe tereny kryją w sobie zapewne wiele tajemnic. Wielu miejscowych wierzy, że Islandię zamieszkują elfy.

Niezaprzeczalnie przyroda to czynnik, który przyciąga największą liczbę turystów. Warte uwagi są zarówno flora, jak i fauna Islandii. Miękki, delikatny mech, wierzbówka, bażyna czarna, wrzos, macierzanka piaskowa, brzoza karłowata, wierzba płożąca porastają wyspę, tworząc wyjątkowy krajobraz. Ponadto Islandia to niewątpliwie jedno z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków. Spotkać tu można pardwę górską, wędrowną rybitwę popielatą, maskonura czy nurzyka polarnego. Zwierzętami silnie kojarzonym z wyspą są owce – występują tu one w ogromnej liczbie. Oprócz nich warte uwagi są też konie islandzkie – spotkać można tu 30 odmian umaszczenia, z czego każde ma swoją nazwę. Przemierzanie zjawiskowych terenów Islandii w siodle to rzecz, której nie zapomina się do końca życia.

Dzięki przewodnikowi możemy odkryć wiele niesamowitych miejsc oferowanych przez ten kraj. Nieważne, czy wybierzemy się zobaczyć Landmannalaugar, gdzie z pewnością zachwycą nas niezwykłe formy geologiczne, pola lawy i przepiękne pastelowe odcienie gór, zwanych tęczowymi, czy może zwiedzimy Látrabjarg, czyli jedno z najlepszych na Islandii miejsc do obserwowania ptaków, czy też Thingvellir, gdzie w 930 roku zebrał się islandzki parlament Alþingi, ponieważ otaczające urwiska i wychodnie skalne tworzą tu szczególną akustykę – w Islandii i tak zakochamy się po uszy i będziemy do niej już tylko wracać.

Pobierz okładkę