W sierpniu ubiegłego roku mieliśmy okazję recenzować dla Was pierwsze polskie wydanie pierwszego tomu świetnego przewodnika Keva Reynoldsa po Pirenejach. Miło nam donieść, że wydawnictwo „Sklep Podróżnika” przygotowało też pierwsze wydanie drugiego tomu tej publikacji.
Przewodnik, wydany w serii Księgarnia Sklepu Podróżnika, to pierwsze polskie wydanie uznanego i co ważne, sprawdzonego przez lata wydawnictwa autorstwa Keva Reynoldsa.
Brytyjczyk jest autorem wielu przewodników po Alpach, Himalajach i górach Anglii, ale co ważne w odniesieniu do Pirenejów posiada już wieloletnie doświadczenie, gdyż zna te góry od 40 lat. W tym czasie wielokrotnie po nich wędrował i wciąż chętnie do nich powraca. Pierwsze anglojęzyczne wydanie przewodnika ukazało się ponad 30 lat temu, a pierwsze polskie jest reedycją już piątego wznowienia. Co ważne, każde kolejne wydanie było poprawiane i uaktualniane i obecny kształt pracy autorstwa Keva Reynoldsa jest wypadkową opinii, sugestii i doświadczeń całej grupy miłośników wędrówek po Pirenejach.
Przy okazji recenzowania pierwszego tomu zwracaliśmy uwagę, że Pireneje są dla Polaków jednym z najmniej znanych łańcuchów górskich typu alpejskiego w Europie. Nie ulega jednak wątpliwości, że są to góry niezwykle atrakcyjne pod względem turystyki pieszej. Rozbudowana sieć szlaków i schronisk, ale także sieć schronów i dogodne miejsca biwakowe w samych górach, czynią z Piernejów atrakcyjny cel górskich wędrówek.
Drugi tom przewodnika (w podtytule: Hiszpania, Andora), opisuje kolejne 56 szlaków Pirenejów, w rejonie kanionów Ordesa i Anisclo, w masywach Posets i Maladeta (w tym szlaki na najwyższy szczyt Pirenejów – Pico de Aneto) oraz w Parku Narodowym Aigüestortes, a także szlaki na terenie Andory. Przewodnik przedstawia też prowadzący przez Pireneje Wysokie fragment słynnego, liczącego w sumie 800 kilometrów szlaku Haute Randonnée Pyrénéenne.
W drugim tomie autor przedstawia wszystkie ciekawe zakątki hiszpańskich Pirenejów Centralnych. Opisuje zarówno łatwe szlaki dolinami, wejścia na wybrane szczyty, jak i wielodniowe wędrówki od schroniska do schroniska. Podobnie jak pierwszy tom, przewodnik w tomie drugim podzielony jest na rozdziały, a jako że numeracja szlaków, tras i grup skalnych kontynuuje tę z pierwszego tomu, są tu rozdziały od XVI do XXII oraz trasy od 115 do 170. Tom drugi koncentruje się na południowej stronie głównego pasma i biorąc pod uwagę nowe możliwości podróżowania (tanie przeloty do Girony i Barcelony) okazuje się, że Pireneje są dla Polaków dużo łatwiej dostępne właśnie od hiszpańskiej (katalońskiej) strony. Wydawnictwo Księgarni Sklepu Podróżnika to świetny początek turystycznego poznawania Pirenejów.
Rafał Nowak