Alpy austriackie. T. II

Alpy Kitzbühelskie, Kaisergebirge, Masyw Dachsteinu, Wysokie Taury, Karawanki


Przewodniki znakomitego autora, Keva Reynoldsa. Tym razem poprowadzi on nas przez austriackie góry, dla Polaków najbliższą część Alp. Przewodnik składa się z dwóch tomów. Drugi opisuje trasy w następujących pasmach: Alpy Kitzbuehelskie, Kaisergebirge, Masyw Dachsteinu, Wysokie Taury i Karawanki.

Przedstawione w przewodniku trasy są zwykle niezbyt trudne i dostępne dla wszystkich członków rodziny nieco obeznanych z górskimi wędrówkami.

55.00 zł

Kup książkę

Kategorie: , , , .
Autor

Kev Reynolds

ISBN

978-83-7136-227-9

Data wydania

2018, wyd. II

Liczba stron

280

Oprawa

Miękka

Format

120 x 168 mm

Tytuł oryginału

Walking in Austria

Przekład

Grażyna Tłaczała

e-book

ISBN 978-83-7136-144-9, wyd. I, 2012

Austria, posiadająca ponad 40 tys. km dobrze utrzymanych, oznakowanych pieszych ścieżek, niezliczone atrakcyjne wioski, gościnne hotele, gospody i restauracje, nieskazitelnie czyste kempingi, najlepszą na świecie sieć górskich schronisk, zintegrowany system publicznego transportu i zapierającą dech w piersiach różnorodność krajobrazów z pewnością zalicza się do najbardziej przyjaznych dla pieszego turysty europejskich państw.

Jest to kraj o bardzo urozmaiconym krajobrazie, z górami począwszy od łagodnych, trawiastych wzgórz o wysokości ok. 2000 m po surowe wapienne iglice i baszty wystrzelające z wachlarzy piargów lub przykryte śnieżnymi draperiami i lodowcami szczyty odbijające się w krystalicznie czystych jeziorach. W górskich dolinach znajdują się jedne z najładniejszych europejskich wiosek, latem ukwiecone. W połowie wysokości zboczy wśród łąk przycupnęły stuletnie drewniane stodoły na siano i kamienne szałasy. Jest to teren alpejskich hal czyli Alms, które dodają krajobrazowi historycznego wymiaru. Gdzie indziej wiejskie domy pełnią także rolę restauracji. Niektóre z nich oferują zakwaterowanie w rustykalnym otoczeniu stanowiące uzupełnienie dla setek górskich schronisk zbudowanych w odległych miejscach. Praktycznie każdy z tych domów stoi w urzekająco pięknym punkcie widokowym.

Przewodnik ten obejmuje dziesięć górskich rejonów, które ciągną się ku wschodowi od Rätikonu znajdującego się na granicy z Lichtensteinem i Szwajcarią po mało znane Karawanki położone w słonecznej Karyntii, częściowo należące do Słowenii. Każdy rejon posiada własny, wyróżniający go urok, piękne krajobrazy, wiele miejsc noclegowych i liczne możliwości dla pieszych wędrówek. Opisane trasy zaspokoją każdy gust w różnym stopniu zaangażowanych turystów i bez wątpienia pozostawią uczucie niedosytu.

Ze Wstępu do przewodnika

Alpy Austriackie – n.p.m.

N.p.m., nr 12, 2012

Okładka przewodnika Keva Reynoldsa obiecuje wiele. Dwutomowa pozycja obejmuje swoim zakresem 10 alpejskich pasm Austrii – od Rätikonu po Alpy Zillertalskie i od Dachsteinu po Karawanki. Jednak przedmowa do polskiego wydania studzi nieco zapał, zachęcając osoby chcące wybrać nieco trudniejsze szlaki… do zakupu innego przewodnika: „Alpejskich trzytysięczników” Richarda Goedeke, notabene również wydanego przez Sklep Podróżnika. Ta swoista antyreklama ma źródło w zawartości „Alp Austriackich”. Kto chce się bowiem wybrać w dany masyw na parę dni, by naprawdę na luzie pochodzić po łatwiejszych ścieżkach, z wyższymi górami raczej w tle – być może będzie zadowolony. W przewodniku znajdzie krótką charakterystykę pasma, schematyczne mapki i informacje o punktach wypadowych i schroniskach. Zamieszczone w książce opisy tras to przeważnie łatwe wędrówki dolinami i trasy „od schroniska do schroniska”, okraszone nielicznymi ciekawostkami. Za to opisów wejść szczytowych jest tu jak na lekarstwo – choć na omawianych terenach nie brakuje przecież efektownych, a całkiem łatwo dostępnych wierzchołków. Pod tym względem ten przewodnik nie przypomina świetnych „Pirenejów” tego samego autora, które dają czytelnikowi znacznie pełniejszy obraz opisywanych gór. Skorzystajmy zatem z rady z przedmowy – jeśli chcemy zrobić dobry prezent sobie lub znajomemu, kupmy „Alpy Austriackie” razem z pierwszym tomem „Alpejskich trzytysięczników”

Grzegorz Grupiński

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

WSTĘP
Alpy Austriackie
Górskie kwiaty
Zwierzęta
Dojazd
Transport na terenie Austrii
Zakwaterowanie
Austriackie Towarzystwo Alpejskie
Szlaki
Ekwipunek
Polecane mapy
Korzystanie z przewodnika
Informacje podstawowe

TRASY

 VI. Alpy Kitzbühelskie: Trasy 38–59
Westendorf, Brixen, Kitzbühel, Söll, Scheffau, Ellmau, Saalbach, Hinterglemm, Zell am See

VII. Kaisergebirge: Trasy 60–72
Kufstein, Söll, Scheffau, Ellmau, Going, St. Johann in Tirol

VIII. Masyw Dachsteinu: Trasy 73–81
Filzmoos, Ramsau, Hallstatt

IX. Wysokie Taury: Trasy 82–99
Badgastein, Kaprun, Matrei in Osttirol, Kals am Grossglockner

X. Karawanki: Trasy 100–102
Ferlach, Bad Eisenkappel

Załącznik A Przydatne adresy
Załącznik B Bibliografia
Załącznik C Terminy kulinarne
Załącznik D Słowniczek niemiecko -polski

Indeks tras