Trekking w Alpach

20 klasycznych tras


Najlepsze wydawnictwa o gorach

Najlepsze wydawnictwa o górach 2018 Wyróżnienie

Być może Alpy są najlepiej poznanymi górami na świecie, obfotografowanymi, w całości przeniesionymi na mapy. Mimo to nadal ekscytują i zaskakują przy każdej wizycie. Przewodnik opisuje najwspanialsze trasy piesze w najważniejszym europejskim paśmie górskim. Każdy znajdzie tu coś dla siebie — zarówno na wolny tydzień, dwa tygodnie wakacji, jak i na całe lato.

Kev Reynolds, redaktor przewodnika, zadbał o to, by nawet początkujący poradzili sobie z wyborem trasy – w książce znajdziemy informacje o poziomie trudności, rodzajach noclegów, poglądowe mapki, profile szlaków… A wszystko to bogato ilustrowane zdjęciami.

Ostrzeżenie dla nowicjuszy: trekking uzależnia!

Kategorie: , , .
Autor

Kev Reynolds

Redakcja

Kev Reynolds

Autorzy

Justi Carey, Alan Castle, Roy Clark, Paddy Dillon, Allan Hartley, Gilian Price, Kev Reynolds, Hilary Sharp

ISBN

978-83-7136-286-6

Data wydania

2024, wyd.IV

Liczba stron

248

Oprawa

Miękka

Format

165 x 240 mm

Tytuł oryginału

Trekking in the Alps. 20 classic routes

Przekład

Maria Jęczmyk, Magdalena Nowak (trasa 6)

Zapowiedź

glowna, zapowiedz

Magazyn Górski, nr 84, wrzesień 2012

W ubiegłym roku ukazała się praca zbiorowa pod redakcją Keva Reynolds przedstawiająca dwadzieścia klasycznych tras trekkingowych w Alpach i już rok później Wydawnictwo Sklepu Podróżnika oferuje naszym czytelnikom polskie wydanie tej pozycji. Jak już wspomnieliśmy książka zawiera opisy dwudziestu tras trekkingowych w Alpach przygotowane przez Justi’ego Careya, Alana Castle’a, Roya Clarka, Paddy’ego Dillona, Allana Hartleya, Gilian Price, Keva Reynoldsa i Hillary Sharp. Najkrótsza z opisanych propozycji to licząca 56 km długości pętla wokół Rätikonu, odwiedzająca Austrię i Szwajcarię, przewidziana przez autora na 6 dni. Najdłuższa to słynny szlak GR5 wiodący przez Alpy Francuskie od Jeziora Genewskiego do Morza Śródziemnego (Nicea lub Menton), liczący w zależności od wariantu 645-725 km i szacowana na około dziesięć tygodni marszu. Znajdziemy tu trasy we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, a nawet trawers Alp Julijskich w Słowenii. Każdy z opisów zawiera czytelną mapę poglądową (choć posiadanie szczegółowej mapy terenu podczas trekkingu wydaje się niezbędne), przekrój trasy i zwięzłe, choć bogate w ciekawostki i informacje na temat poszczególnych etapów. We wstępie możemy przeczytać skondensowaną historię turystyki w Alpach, schronisk i klubów alpejskich, a także praktyczne porady na temat zasad panujących w schroniskach, rady dla początkujących wędrowców (autorzy wychodzą z założenia, że trekking jest dla każdego, każdy może zacząć właśnie od którejś z łatwiejszych wędrówek alpejskich, więc warto podać abecadła turystyczne dla nowicjusza), sugestie na temat najlepszej pory na wyjazd i, last but not least, zasady bezpieczeństwa w górach. Miłą ciekawostką jest zestawienie, jak należy pozdrawiać się na górskim szlaku w zależności od kraju, w którym się znajdujemy. Znajdziemy tu również porównanie proponowanych trekkingów – ich długości, sumę przewyższeń, najwyższe wzniesienie, poziom trudności, sugerowany czas przejścia, czyli wszystkie informacje niezbędne do dokonania pierwszej selekcji celu naszej wyprawy. A przekrój tras jest taki, że znajdziemy propozycję na tygodniowy urlop w Alpach i na spędzenie w nich całych studenckich wakacji. Książka jest bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami, wykonanymi zazwyczaj przez autorów poszczególnych rozdziałów. Oczywiście, nie brakuje też indeksu nazw. Książka ma miękką okładkę i oprawę szytą, dzięki czemu dobrze zniesie wielokrotne jej wertowanie. A to, wydaje nam się, ma zapewnione. Warto ją mieć na półce, a przede wszystkim warto wprowadzić ją w czyn.

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

O autorach
Przegląd tras
Wstęp
O przewodniku
Zasady obowiązujące w schroniskach
Rady dla wędrowców
Kiedy jechać
Bezpieczeństwo w górach
Pozdrowienie

TRASY
Trasa 1 Grande Traversata delle Alpi (GTA) — Gillian Price
Trasa 2 Pętla w regionie Queyras — Alan Castle
Trasa 3 Wokół masywu Oisans — Kev Reynolds
Trasa 4 Wokół masywu Vanoise — Kev Reynolds
Trasa 5 Gran Paradiso — Alta Via 2 — Gillian Price
Trasa 6 Wokół Mont Blanc — Kev Reynolds
Trasa 7 GR5: Przez Alpy Francuskie — Paddy Dillon

Trasa 8 Wokół Mont Ruan — Hilary Sharp
Trasa 9 Haute Route — Kev Reynolds
Trasa 10 Szlak Alpejskich Przełęczy — Kev Reynolds
Trasa 11 Pętla w regionie Jungfrau — Kev Reynolds
Trasa 12 Wokół Matterhornu — Hilary Sharp
Trasa 13 Wokół Monte Rosy — Hilary Sharp
Trasa 14 Wokół Rätikonu — Kev Reynolds
Trasa 15 E5: Przez Alpy Wschodnie — Gillian Price
Trasa 16 Pętla w Alpach Stubajskich — Allan Hartley
Trasa 17 Pętla w Alpach Zillertalskich — Allan Hartley
Trasa 18 Dolomity — Alta Via 1 — Gillian Price
Trasa 19 Dolomity — Alta Via 2 — Gillian Price
Trasa 20 Trawers Alp Julijskich — Roy Clarke i Justi Carey

INDEKS