Alpejskie trzytysięczniki


Alpejskie trzytysięczniki Richarda Goedekego są kontynuacją słynnych Czterotysięczników tego autora. Jest to przewodnik w zasadzie uniwersalny, ponieważ przedstawia trasy bardzo różnorodne: od dróg zupełnie niewymagających, po trudne trasy lodowcowe i wspinaczkowe. W trzech tomach, obejmujących kolejno część północną, południowo-wschodnią i zachodnią Alp, autor opisuje najłatwiejsze drogi wejściowe na cały szereg wierzchołków powyżej 3000 m n.p.m. Do wyboru mamy kilkaset takich tras, co stanowi wielką zaletę tego przewodnika, gdyż umożliwia odnalezienie ciekawego górskiego celu absolutnie każdemu czytelnikowi.

54.00 zł – 59.00 zł

59.00 zł
54.00 zł

Nakład wyczerpany

54.00 zł
Autor

Richard Goedeke

Oprawa

Miękka

Format

120 x 168 mm

W Alpach jest bardzo wiele trzytysięczników, stąd decyzja o tym, które z nich przedstawić w tej książce, nie była łatwa. Wiedziałem, że mój wybór nie może być zupełnie arbitralny, nie chciałem też ograniczać się do opisu szczytów o pewnej określonej trudności, na przykład najłatwiejszych. W moim zamyśle przewodnik ten miał uwzględniać wszystkie znaczące szczyty. Dlatego też (podobnie jak w „Czterotysięcznikach”) postanowiłem posłużyć się pojęciem wybitności topograficznej. Dany szczyt jest tym wybitniejszy, im wyżej wznosi się ponad najgłębszą przełęcz leżącą między nim, a najbliższym wyższym od niego. Ostatecznie książka zawiera opisy dróg normalnych na wszystkie położone w poszczególnych regionach trzytysięczniki, których wybitność przekracza 400 m. Dzięki temu trafili tu zarówno „lokalni władcy” dumnie panujący nad okolicą, jak i pomniejsi towarzysze najwyższych alpejskich wierzchołków.

Richard Goedeke

Czterotysięczniki to nie wszystko
Alpejskie trzytysięczniki – n.p.m., marzec 2010

Sklep Podróżnika firmuje kolejny (po „Czterotysięcznikach”) przewodnik Richarda Goedeke. „Alpejskie trzytysięczniki” to podzielone na trzy części (północ, południe oraz zachód) kompendium, przedstawiające kilkaset tras, prowadzących na najciekawsze alpejskie szczyty, niższe niż 4000 metrów n.p.m.

Każdy wierzchołek został opisany na kilku stronach w zwięzłej formie. W parę chwil dowiadujemy się, jakie są trudności, niebezpieczeństwa i przewyższenie drogi normalnej, ile czasu potrzebujemy na zdobycie góry oraz powrót na parking. Świetnym pomysłem jest podanie krótkiej „subiektywnej” charakterystyki góry. Na przykład, o Torre di Brenta czytamy: „prawie dziewiczy trzytysięcznik zbudowany ze skał dolomitowych”, zaś Piz Roseg to „przepiękny szczyt dla zaawansowanych, który wiele wymaga, ale i wiele oferuje”.

Całość jest okraszona licznymi, pięknymi zdjęciami i poglądowymi mapkami. Ten przewodnik to idealna pomoc przy planowaniu wyjazdu i w wyborze jego celów.

Grzegorz Grupiński