Biała Góra


Siedem wypraw odeszło z niczym spod wyniosłych grani Dhaulagiri, siódmego szczytu świata, płacąc nieraz życiem najdzielniejszych uczestników. Szczyt zdobyła w 1960 roku dopiero ósma wyprawa, o której dziejach, niepowodzeniach i zwycięstwach opowiada jeden z jej uczestników – Adam Skoczylas.

Był on wraz z Jerzym Hajdukiewiczem wśród pierwszych Polaków, którzy po wojnie wyprawili się w Himalaje.

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Adam Skoczylas

Słowo wstępne

Janusz Kurczab

ISBN

978-83-7136-108-1

e-book

978-83-7136-163-0

Data wydania

2015, wyd. I

Liczba stron

400

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

Adam Skoczylas zdecydowanie należał do niewielkiej grupy wspinaczy, którzy dysponowali talentem pisarskim. Reportaż z Dhaulagiri jego piórem to nie „tylko” relacja, lecz opis prawdziwej epopei, zmagań człowieka z tytułową górą. (…)
Książka napisana jest z dużych rozmachem i czytając ją, miałem wrażenie, że historia nadawałaby się do nakręcenia filmu.

Damian Granowski

czytaj całość

Kiedy czyta się dużo literatury górskiej, łatwo o znużenie. Większość wspinaczy nie potrafi przelać na papier emocji towarzyszących eksploracji gór wysokich, ich opowieści są bezbarwne, przypominają bardziej sprawozdania niż zajmujące relacje. Żadnej z tych wad nie odnajdziemy w pisarstwie Skoczylasa. Jego Biała Góra to kawał dobrej literatury, kipiącej od celnych obserwacji i znakomicie oddanych nastrojów, skrzącej się humorem i dowcipem, ze świetnie zarysowanymi postaciami. To pisanie obrazowe, sugestywne, bardzo wciągające, w którym odnajdziemy niezwykły klimat – połączenie piękna Himalajów z trudem górskiego życia i niezwykłymi ludźmi uczestniczącymi w wyprawie.

Iwona Baturo

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę