Zbrodnie na Evereście


Nagroda Magellana 2015

Wyróżnienie – Nagroda Magellana 2015
Książka reportażowa

Od kiedy zaczęto organizować komercyjne wyprawy na Everest, jego zdobycie stało się dla wielu ludzi Świętym Graalem. Gotowi są ponieść najwyższe koszty – łącznie z utratą życia – byle tylko stanąć na wierzchołku świata. Co takiego ma w sobie Everest, że przyciąga jak magnes marzycieli i awanturników z całego świata? Dziennikarz Michael Kodas, poszukując odpowiedzi na to pytanie, opisuje, jak wobec perspektywy zdobycia szczytu ludzie tracą wszelkie hamulce moralne i z każdym krokiem w górę wyzbywają się swojego człowieczeństwa. Czasy romantycznych pionierów minęły – teraz na Evereście rządzą pieniądze i bezwzględna ambicja.

Świetnie napisana, porywająca historia, przerażająca tym bardziej, że prawdziwa.

54.00 zł

Kup książkę

Autor

Michael Kodas

ISBN

978-83-7136-183-8

Data wydania

2017, wyd. II

Liczba stron

344

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

Tytuł oryginału

High Crimes. The Fate of Everest in the Age of Greed

Przekład

Katarzyna Babicz

wspinanie.pl, 19 maja 2020

[…] Opowieść o ludziach związanych z Everestem i o tym, do czego doprowadziła komercjalizacja tej góry. Ze zgrozą czytamy o kradzieżach sprzętu, podrabianiu butli z tlenem, pazerności Szerpów i bezwzględności przewodników. O konających, błagających o pomoc wspinaczach mijanych przez obojętnych zdobywców, którzy chcą jak najszybciej znaleźć się na dole. O kradzieży zdjęć ze szczytu i o bójkach w bazie. […] Zbrodnie na Evereście czyta się jak kryminał.

Beata Słama

czytaj całość

Życie.Me, 9 maja 2016

Po lekturze tej książki moja wizja wspinaczkowego idealizmu została brutalnie zatarta i przydeptana przez chciwość, wyrachowanie oraz bezwzględność. W trakcie czytania nie raz i nie dwa kręciłam głową z niedowierzania, więc jeśli żyjecie wysokogórskimi ideałami, przeczytajcie i zweryfikujcie swoje pojęcie. Jeśli macie więcej świadomości niż ja miałam przed lekturą, przeczytajcie również, bo warto. Bo to kawał dobrej literatury faktu, a autor zrobił robotę.

Karola Franieczek

czytaj całość

bookeriada.pl, 5 grudnia 2016

Alkohol, kradzieże, kłótnie, gwiazdorzenie, choroby weneryczne, alfonsi i prostytutki, narkotyki, tłok, tony zalegających śmieci, bójki, gangi, groźby. To nie opis imprezy, która wymknęła się spod kontroli – taki obraz sytuacji na najwyższej górze świata wyłania się z książki „Zbrodnie na Evereście”. A to dopiero początek.

Konstrukcja „Zbrodni…” sprawia, że książkę czyta się jak dobry kryminał lub powieść sensacyjną, ale z tą różnicą, że wszystko wydarzyło się naprawdę, a stawką było i jest ludzkie życie. W książce prowadzone są dwa główne i przeplatające się wątki: pierwszy z nich to historia doktora Nilsa Antezany oraz późniejsze śledztwo zmierzające do wyjaśnienia przyczyn jego śmierci, drugi to relacja z wyprawy autora (w tym opis przygotowań, przebiegu oraz wydarzeń po powrocie z Katmandu). Niejako „przy okazji” pojawiają się inne, poboczne (ale istotne!) wzmianki oraz korowód ciekawych postaci i ich opowieści.

Alicja Sikora

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę