Dramat braci Messnerów


Reinhold Messner jako pierwszy człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Nanga Parbat, zdobył razem z bratem Güntherem w 1970 roku. Günther nie wrócił. “Dramat braci Messnerów” opisuje szczegóły tej wyprawy, jak i wszelkie wydarzenia (w tym liczne procesy sądowe), które były z nią związane. Także odnalezienie ciała Günthera w 2005 roku, które ucięło niektóre spekulacje.

Wzajemne oskarżenia uczestników wyprawy, kłótnie Messnera z kierownikiem, wiele niewiadomych, różne wersje wydarzeń – Jochen Hemmleb zebrał wszelkie dostępne informacje na temat jednej z najsłynniejszych himalajskich tragedii w jednej, rzetelnie udokumentowanej książce.

„Dramat braci Messnerów” pokazuje, że nawet najsilniejsi i najtwardsi czasem muszą stanąć w obliczu trudności, wobec których stają się mali i bezradni. Mówi o ludzkiej twarzy tytanów himalaizmu, nie zawsze tak doskonałych, jakimi chcielibyśmy ich widzieć. Opowiada o ambicji, zranionej dumie i niekończącej się traumie po utracie brata.

Poleca Leszek Cichy, pierwszy człowiek na Mount Evereście zimą, pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi.

44.00 zł

Kup książkę

Autor

Jochen Hemmleb

ISBN

978-83-7136-092-3

e-book

978-83-7136-154-8

Data wydania

2013

Liczba stron

240

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

Tytuł oryginału

Nanga Parbat – Das Drama 1970 und die Kontroverse

Przekład

Joanna Duraj

Górski Dom Kultury, 17 marca 2018

Niemiec Jochen Hemmleb to górski detektyw. To on zainicjował wyprawę mającą na celu poszukiwanie ciała Georga Mallory’ego – zakończoną sukcesem – a także ekspedycję śladami Hermanna Buhla na Broad Peak. Wreszcie wyruszył pod Nanga Parbat, by dowiedzieć się, jaki splot wydarzeń doprowadził do śmierci brata Reinholda Messnera, Günthera. […] Hemmleb z niemiecką precyzją przedstawia relacje świadków, analizuje fakty, stawia pytania, wyraża wątpliwości. A do jakich dochodzi w wniosków – przekonajcie się sami.

Beata Słama

czytaj całość

Życie.Me, 10 marca 2016

Choć „Dramat braci Messnerów” to książka typowo dokumentalna to nie wywołuje znudzenia w trakcie lektury. Mało tego, informacje są podawane w taki sposób, że zachęcają do samodzielnej analizy. Sama nie raz wracałam do wcześniejszych akapitów, zestawiałam je z przypisami autora, tworząc spójny obraz historii.

Moim zdaniem, nawet jeśli nieszczególnie interesuje Cię tematyka wysokogórska, to ta pozycja Cię zaciekawi do tego stopnia, że sam zaczniesz analizować poszczególne fakty. Osobiście polecam!

Karola Franieczek

czytaj całość

bookeriada.pl, 29 grudnia 2016

Wydawnictwo Sklepu Podróżnika zaproponowało mi kolejną książkę z serii „Wstrząsający świat gór”, czym skutecznie odciągnęło mnie od Mount Everestu i zainteresowało czymś nowym – pozostaje gorąco podziękować, tym bardziej, że nazwisko Messnera przewija się w praktycznie każdej książce o himalaizmie, którą miałam okazję czytać, podobnie z filmami na ten temat. „Dramat braci Messnerów” na pewno przypadnie do gustu nie tylko osobom, które interesują się tematyką górską, ale również wszystkim lubiącym stopniowe odkrywanie kolejnych faktów, konfrontowanie różnych wersji wydarzeń i narastające napięcie spowodowane pojawianiem się kolejnych opisów okoliczności, punktów widzenia i pytań.

Alicja Sikora

czytaj całość

Tatry, lato 2013

Jochen Hemmleb (…) wyruszył pod Nanga Parbat, by dowiedzieć się, jaki splot wydarzeń doprowadził do śmierci brata Reinholda Messnera, Günthera. (…) Po lekturze książki „Dramat braci Messnerów” wiemy jedno: co się wydarzyło na górze, zostanie na górze, i tak jak historia Messnerów, choć minęło ponad czterdzieści lat, ciągle wywołuje kontrowersje i nie uśmierza wątpliwości, tak być może my nigdy nie poznamy do końca tragedii Berbeki i Kowalskiego.

Beata Słama

czytaj całość

W 1970 roku Reinhold Messner wraz ze swoim bratem Güntherem uczestniczył w wyprawie na Nagą Górę. (…) Günther zginął, Reinhold przeżył i po powrocie z wyprawy oskarżył o nieumyślne spowodowanie śmierci kierownika wyprawy, członków zaś ekspedycji, czyli pozostałych alpinistów, pomówił o odmówienie niesienia pomocy. (…) “Dramat braci Messnerów” próbuje oddzielić emocje od faktów (…) i na chłodno, z dystansu, spojrzeć na tragedię, która rozegrała się na Nanga Parbat, znaleźć odpowiedź, dlaczego do niej doszło.

Iwona Baturo

czytaj całość

Dzięki prowadzonemu przez Jochena Hemmleba śledztwu, jego książkę czyta się niczym powieść kryminalną z zagadką do rozwiązania. Jednocześnie (…) autor z całą pewnością nie szuka taniej sensacji. Do opisywanych faktów podchodzi z dystansem. O minionych wydarzeniach opowiada spokojnie, bez emocji. Charakteryzują go bezstronność, obiektywizm oraz wielka rzetelność w potraktowaniu tematu. Celem jego rozważań nie jest oskarżanie czy osądzanie kogokolwiek, lecz raczej ukazanie złożoności ludzkiej natury.

Dorota Pansewicz

czytaj całość

“Dramat braci Messnerów” autorstwa Jochena Hemmleba – publicysty oraz inicjatora wyprawy, która w 2000 r. Odnalazła ciało Mallory’ego, zaginionego w 1924 r. na Mount Evereście. Książka “Dramat braci Messnerów” opisuje tragiczne w skutkach wydarzenia, które rozegrały się w 1970 roku pod Nanga Parbat. Reinhold i Günther zdobyli wówczas swój pierwszy ośmiotysięcznik. Niestety brat przyszłego zdobywcy korony Himalajów zginął w czasie zejścia. Autor starał się w możliwie najbardziej obiektywny sposób przedstawić, co wydarzyło się podczas tej pechowej wyprawy. Pokazuje też, jaki wpływ miała na dalsze losy jej uczestników, którzy nie mogąc pogodzić się z tragedią, snuli wobec siebie wzajemne oskarżenia, aż do momentu, gdy w 2005 r. odnaleziono zaginionego Günthera.

Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Sebastian Kłosok

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Podziękowania
Wprowadzenie
I. Ściana
II. 26 czerwca 1970. Fatalna umowa
III. 27 czerwca 1970. Duet solistów
IV. 28 czerwca 1970. Trawers
V. 29 czerwca 1970. Zejście w nieznane
VI. 30 czerwca – 4 lipca 1970. Samotna odyseja
VII. Jedna prawda i druga prawda
VIII. Oskarżenia
IX. Pytania bez odpowiedzi
X. Procesy i poszukiwanie brata
XI. Nowa inscenizacja
XII. Naga góra i biała samotność: dwie prawdy?
XIII. Ostateczny dowód?
XIV. Niekończąca się opowieść
XV. Koniec jest początkiem
Posłowie. Kurtyna zapada
Załącznik. Chronologia w cytatach
Bibliografia