Nepal

Moje wędrówki


Nietuzinkowa, pogodna starsza pani, podróżująca po świecie już od ponad trzydziestu lat, opowiada o swoich pobytach w Nepalu – kraju, który urzeka i oczarowuje. Zakupy na miejscowym bazarze, smaki i zapachy nepalskich potraw, piękno zabytków, wspaniała przyroda, życzliwi ludzie, wysiłek i satysfakcja związane ze zdobywaniem ponadpięciotysięcznych przełęczy – wszystko w tej opowieści zachęca do odwiedzenia tego przepięknego himalajskiego królestwa.

 

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Elżbieta Wichrowska-Janikowska

ISBN

978-83-7136-285-9

Data wydania

2024

Liczba stron

240

Oprawa

Miękka

Format

125 x 205 mm

Wspomnienia autorki z czterech kilkutygodniowych pobytów w Nepalu, w tym trekkingów w rejonie Everestu, Annapurny, świętych jezior Gosainkund i doliny Langtang. Autorka dzieli się ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi codziennego życia mieszkańców, obyczajów, rzemiosła, regionalnej kuchni i realiów podróżowania po tym kraju.

W książce odnajdziemy misterne opisy nepalskiej przyrody i refleksje rodzące się podczas przemierzania górskich szlaków oraz zwiedzania rozmaitych miejsc, nie tylko tych znanych i zabytkowych – jak miasta doliny Katmandu czy Park Narodowy Chitwan.

arttravel.pl, 1 kwietnia 2018

Bogate, szczegółowe, barwne opisy, z jakimi spotykamy się przez cały czas w tej książce, tak bardzo działają na wyobraźnię, że bez trudu możemy „zobaczyć” w swojej głowie to wszystko, o czym autorka opowiada, a co sama oglądała, podziwiała, zwiedzała.

Dorota Pansewicz

czytaj całość

Świat dawnych bogów, ludzi, duchów, muzyki i tańca

„Nepal – moje wędrówki” Elżbiety Wichrowskiej-Janikowskiej to jedna z wielu książek podróżniczych ukazujących barwną egzotykę Azji. Ale tylko pozornie. Proszę, przypomnijmy sobie sytuację, kiedy chcieliśmy opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach z podróży. Za każdym razem zauważamy, jaką trudność sprawia nam przekazanie wielości i pełni doznań, które oferuje nowy, nie widziany wcześniej krajobraz. Nie jest wcale łatwo o nich opowiedzieć i autorzy zwykle decydują się na wybór tylko jednego z wątków naraz. Inaczej jest z „Nepalem”. Ta książka od pierwszych zdań oczarowuje wirtuozerią przekazu. Doświadczenie krajobrazu staje się tu omal namacalne. Autorce udaje się z czarnego druku wydobyć kolory, zapachy, krystaliczną przezroczystość nepalskiego powietrza i – specyficzny dla tej części świata – koktajl tradycji i współczesności. Opowieści towarzyszy muzyka, którą słyszymy, i taniec, który nieomal czujemy w swoich własnych biodrach i stopach. (…)

Beata Gawryszewska, dr hab. inż. architektury krajobrazu

Pobierz okładkę