Rum Doodle

Zdobycie najwyższego szczytu świata


Kultowa wśród wspinaczy historia zdobycia Rum Doodle – najwyższego szczytu świata. Na wyprawę porywa się siedmiu angielskich dżentelmenów, między innymi lekarz, który zawsze jest chory, nawigator, który zawsze się gubi i dyplomata, który z każdym się kłóci. W towarzystwie trzech tysięcy tragarzy usiłują zdobyć dwunastotysięcznik. W. E. Bowman stworzył niepowtarzalną parodię literatury górskiej. Klasyka brytyjskiego humoru.

36.00 zł

Kup książkę

Autor

William Ernest Bowman

Przedmowa

Bill Bryson

ISBN

978-83-7136-184-5

e-book

978-83-7136-185-2

Data wydania

2017

Liczba stron

160

Oprawa

Miękka

Format

125 x 205 mm

Tytuł oryginału

The Ascent of Rum Doodle

Przekład

Grażyna Tłaczała

wspinanie.pl, 12 września 2017 r.

Szczyt wesołości, czyli słów kilka o “Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata”

Wydany nakładem Sklepu Podróżnika Rum Doodle Williama Bowmana jest, jak wskazuje podtytuł, opowieścią o pionierskim zdobyciu najwyższej góry na świecie, liczącej ponad dwanaście tysięcy metrów „bogini opierającej się tym, którzy chcą postawić świętokradcze stopy w jej nieskalanym sanktuarium”.

Historia, pisana ręką kierownika ekspedycji, rozpoczyna się w chwili kompletowania składu wyprawy. Na podbój owianego legendą szczytu ruszają najlepsi spośród najlepszych angielskich alpinistów, powołani przez specjalnie w tym celu utworzony komitet. Doborowy skład i spore nakłady finansowe niemalże gwarantują powodzenie ekspedycji, o ile można mówić o pewności, jeśli chodzi o pierwsze wejście na najwyższy szczyt świata.

Ilona „Księżniczka” Łęcka
czytaj całość


czytamwruchu.pl, 6 października 2017 r.

To dawka stuprocentowego brytyjskiego humoru, który tryska z opowieści o niekompetentnych, acz niezwykle dzielnych dżentelmenach zdobywających najwyższą górę świata, liczącą ponad dwanaście tysięcy metrów. Brzmi absurdalnie? Dokładnie tak. Chwilami miałam wrażenie, że sami twórcy Latającego Cyrku Monty Pythona brali czynny udział w pisaniu książki.

czytaj całość


Życie.Me, 27 października 2017 r.

Czym różni się ta książka od innych górskich pozycji? Ano przede wszystkim tym, że autor uprawia tutaj szyderę bez trzymanki. Nawet trochę, a nawet mocno, na wyrost. To taki ewidentny czytelniczy kabareton pełen brytyjskiego humoru. Czy są na sali sympatycy Jasia Fasoli? Spodoba Wam się. To jest ten poziom absurdu i głupkowatego humoru, kiedy z jednej strony myślisz sobie – matko, co za głupota, a z drugiej – chichrasz się bez opamiętania.

czytaj całość


bookeriada.pl, 27 października 2017 r.

Książka śmieszy od początku do samego końca; tu humor wycieka z każdego zdania i słowa. Nic nie jest tak jak powinno, absurd goni absurd. „Rum Doodle. Zdobycie najwyższego szczytu świata” to świetna parodia, i to nie tylko dla wielbicieli literatury górskiej.

Alicja Sikora
czytaj całość


n.p.m., nr 1(202), styczeń 2018

Czarująca parodia wyprawy himalajskiej

Spodoba się ona wszystkim mającym rozeznanie w temacie. ale tez gustującym w specyficznym brytyjskim poczuciu humoru w klimatach Monty Pythona czy „Trzech panów w łódce”.

Karolina Smyk


Tatry, nr 62-63, zima 2018

Nieprzyjemni tragarze i Dręcząca Przełęcz

To satyra na bombastyczną literaturę himalajską, szczególnie brytyjską, z epoki pierwszych wejść w górach wysokich, szczególną zaś inspirację stanowiły takie pozycje, jak Annapurna Maurice’a Herzoga czy The Ascent of Nanda Devi Harolda W. Tilmana. Humor jak z Monty Pythona, zabawne i absurdalne przygody, dziwne obserwacje etnograficzne i straszny kucharz składają się na opowieść prześmieszną i wciągającą.

Beata Słama

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę