Biała Góra


Siedem wypraw odeszło z niczym spod wyniosłych grani Dhaulagiri, siódmego szczytu świata, płacąc nieraz życiem najdzielniejszych uczestników. Szczyt zdobyła w 1960 roku dopiero ósma wyprawa, o której dziejach, niepowodzeniach i zwycięstwach opowiada jeden z jej uczestników – Adam Skoczylas.

Był on wraz z Jerzym Hajdukiewiczem wśród pierwszych Polaków, którzy po wojnie wyprawili się w Himalaje.

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Adam Skoczylas

Słowo wstępne

Janusz Kurczab

ISBN

978-83-7136-108-1

e-book

978-83-7136-163-0

Data wydania

2015, wyd. I

Liczba stron

400

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

Odświeżyłam lekturę tej książki po latach. Pamiętałam, że jest bardzo literacka, ma dobrą frazę, plastycznie zarysowane postaci i że się wyróżnia, ale o świetnym poczuciu humoru autora zdążyłam w tzw. międzyczasie zapomnieć. Czym różni się to wydanie od pierwszego, które ukazało się w Iskrach w serii „Naokoło świata” przed 50 laty? Książka zyskała przede wszystkim na bardzo dobrej przedmowie Janusza Kurczaba.

Karolina Smyk

czytaj całość

Adam Skoczylas zdecydowanie należał do niewielkiej grupy wspinaczy, którzy dysponowali talentem pisarskim. Reportaż z Dhaulagiri jego piórem to nie „tylko” relacja, lecz opis prawdziwej epopei, zmagań człowieka z tytułową górą. (…)
Książka napisana jest z dużych rozmachem i czytając ją, miałem wrażenie, że historia nadawałaby się do nakręcenia filmu.

Damian Granowski

czytaj całość

Kiedy czyta się dużo literatury górskiej, łatwo o znużenie. Większość wspinaczy nie potrafi przelać na papier emocji towarzyszących eksploracji gór wysokich, ich opowieści są bezbarwne, przypominają bardziej sprawozdania niż zajmujące relacje. Żadnej z tych wad nie odnajdziemy w pisarstwie Skoczylasa. Jego Biała Góra to kawał dobrej literatury, kipiącej od celnych obserwacji i znakomicie oddanych nastrojów, skrzącej się humorem i dowcipem, ze świetnie zarysowanymi postaciami. To pisanie obrazowe, sugestywne, bardzo wciągające, w którym odnajdziemy niezwykły klimat – połączenie piękna Himalajów z trudem górskiego życia i niezwykłymi ludźmi uczestniczącymi w wyprawie.

Iwona Baturo

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę