Sztuka pokonywania lodowców i ratowania ze szczelin


National Outdoor Book Award 2005

National Outdoor Book Award 2005

Wyjątkowy poradnik dostarczający wiedzy i zapoznający z zaawansowanymi umiejętnościami potrzebnymi do bezpiecznego pokonywania terenów lodowcowych. Setki zabawnych a jednocześnie niezwykle pomocnych ilustracji autorstwa Mike’a Clellanda wzbogacają jasny i przejrzysty tekst Andy’ego Tysona. Mike i Andy spędzili wspólnie wiele lat, ucząc technik lodowcowych i wędrując poi lodowcach całego świata. W “Sztuce pokonywania lodowców” w zabawny sposób przeprowadzają przez gąszcz informacji dotyczących potrzebnego sprzętu, stosowanych węzłów, technik ratunkowych a także wyznaczania trasy i innych umiejętności niezbędnych podczas lodowcowej wyprawy.

39.00 zł

Kup książkę

Kategorie: , , .
Autor

Andy Tyson, Mike Clelland

ISBN

978-83-7136-261-3

Data wydania

2020, wyd. IV

Liczba stron

140

Oprawa

Miękka

Format

152 x 228 mm

Tytuł oryginału

Glacier Mountaineering – An Illustrated Guide to Glacier Travel and Crevasse Rescue

Przekład

Jan Babicz

www.drytooling.com.pl

Chociaż autorzy „Sztuki pokonywania lodowców” są Amerykanami, można przypuszczać, że wśród ich pradziadów znaleźli się żądni przygód i zaradni Polacy. Książka bowiem perfekcyjnie trafia w potrzeby polskiego, początkującego alpinisty – biednego, niedosprzęcionego i pakującego się z zapałem w lodowcowe przygody.(…)

czytaj całość

n.p.m., luty 2012

Bezpiecznie na lodowcu

„Sztuka pokonywania lodowców i ratowania ze szczelin” z całą pewnością nie jest kolejnym nudnym podręcznikiem. Dzieło Andy’ego Tysona to wyjątkowy poradnik dostarczający wiedzy i zapoznający z zaawansowanymi umiejętnościami potrzebnymi do bezpiecznego pokonywania terenów lodowcowych. Książka pozytywnie zyskuje dzięki instruktażowym (ale jednocześnie niezwykle zabawnym) ilustracjom Mike’a Clellanda. Można nawet powiedzieć, że owe ilustracje stanowią jej sedno. W sposób zabawny i dla każdego przejrzysty dowiemy się z nich, jak radzić sobie w terenie lodowcowym oraz jak nieść pomoc w sytuacji awaryjnej. Kolejne strony przyniosą nam wiedzę o sprzęcie niezbędnym do pokonywania lodowców, technikach wspinaczkowych i autoratowniczych, a także ogrom porad odnoszących się do planowania i organizacji wyprawy. Język, którym posługują się autorzy książki, jest jasny i zrozumiały zarówno dla osób bardziej zaawansowanych, jak i dla tych zaczynających swą lodowcową przygodę. Po lekturze „Sztuki pokonywania lodowców i ratowania ze szczelin” śmiało mogę stwierdzić, że bogactwo zgromadzonych w niej wiadomości nie odnosi się tylko do tematyki lodowcowej. Przekazywane tam informacje są bowiem w wielu przypadkach uniwersalne i z pewnością przydadzą się także podczas wypraw w niższe górskie rejony. Pamiętać jednak należy, że prezentowana pozycja wydawnicza nie zastąpi solidnego kursu technik lodowcowych i tych związanych ze wspinaczką. Z pewnością jednak będzie idealnym jego uzupełnieniem ugruntowującym nabytą praktyczną wiedzę.

Jarosław Tomaszewski

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie

1 Anatomia lodowca
Szczeliny, seraki i lodospady

2 Podstawowy sprzęt i węzły
Uprzęże, raki, czekany i węzły

3 Asekuracja w lodzie i śniegu
Kotwy, szable, śruby lodowe i lista sprzętu

4 Wiązanie się liną
Podział liny, formowanie zespołu i porozumiewanie się

5 Poruszanie się, autoasekuracja, samodzielne hamowanie i ochrona
Skuteczne i bezpieczne poruszanie się po lodowcu

6 Wyszukiwanie szlaku
Prowadzenie zespołu

7 Obozowanie na lodowcu
Wybór miejsca i zapewnienie komfortu

8 Ratowanie ze szczelin
Etapy akcji ratowniczej

9 Układy wyciągowe
Wydobycie partnera

10 Podsumowanie
Odpowiedzialność

Bibliografia i źródła