Dolomity. T. II

Zachód


Przewodniki Dariusza Tkaczyka należą do obowiązkowego wyposażenia każdego, kto wybiera się w Dolomity. Jak pisze autor: „są to góry wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Można tu wędrować widokową ścieżką, można iść ostrzem powietrznej grani czy wspinać się ubezpieczoną via ferratą przez pionową ścianę. Przewodnik jest zaproszeniem dla wszystkich turystów, aby i oni spróbowali górskiej przygody właśnie w Dolomitach”. W trzech bogato ilustrowanych zdjęciami autora tomach znajdziemy informacje o schroniskach i trasach trekkingowych czy wspinaczkowych, ale też o najciekawszych kurortach rejonu: Cortinie d’Ampezzo i Madonnie di Campiglio. Tom II obejmuje zachodnią część Dolomitów.

Przed opracowaniem nowego wydania autor był w Dolomitach, dzięki czemu mógł zaktualizować i rozszerzyć opisy części tras, zwłaszcza w grupie Puez (rejon Badii, Sassongher, , schr. Gardenacia). Dodana została też nowa dolinna trasa spacerowa w okolicy Longiaru. Aktualizacji uległy dane teleadresowe schronisk.

Nagroda Magellana 2014 w kategorii „przewodnik tekstowy”
Wyróżnienie w konkursie Książka Górska Roku 2014 w Lądku Zdroju

69.00 zł

Kup książkę

Autor

Dariusz Tkaczyk

ISBN

978-83-7136-268-2

Data wydania

2021, wyd. V

Liczba stron

336

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

e-book

ISBN 978-83-7136-150-0, wyd. III, 2014

Warto sięgnąć po „Dolomity” nie tylko dlatego, że są jedynym kompletnym przewodnikiem po tym regionie wydanym po polsku. Bogato ilustrowany, zawiera szczegółowe opisy dróg górskich, z uwzględnieniem czasów ich przejść i trudności, jakie mogą stwarzać. Autor opisuje też niespodzianki jakie można spotkać na szlaku i podaje wskazówki jak ich uniknąć. Pisze nie tylko o walorach przyrodniczych Dolomitów, ale i historycznych.

Trasy ilustrowane są przejrzystymi, dwukolorowymi schematami i mapami graniowymi. Dobre wyobrażenie o krajobrazie dają także liczne panoramy górskie oraz szereg kolorowych zdjęć. Jest to już drugie wydanie tego przewodnika – uaktualniono w nim wszelkie informacje praktyczne, przede wszystkim dane dotyczące schronisk. Nie brakuje ciekawostek krajoznawczych i osobistych komentarzy autora, który wiele z opisywanych tras przeszedł na własnych nogach.

Dolomity, tom II – Zachód – “Gazeta Wyborcza”, 30.10.2006

(…) To rzetelny przewodnik po szlakach tak podzielonych na odcinki, że każdy może łatwo skomponować swoją trasę. Numery schronisk i podejść bezbłędnie odsyłają do map, a całość uzupełniają piękne zdjęcia. (…) Jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć Dolomitów późnym latem, może pomyśleć o nartach, bo zima zaczyna się tu w listopadzie. Śnieg, słońce i niezapomniane widoki – gwarantowane.
Krzysztof Jarymowicz
czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Od Autora

Wstęp
Położenie Dolomitów, drogi dojazdu i komunikacja
Mapa sieci drogowej w Dolomitach
Kilka uwag o budowie Dolomitów
Ukształtowanie powierzchni i budowa geologiczna
Najlepsza pora roku na wyjazd w Dolomity
Zamiast historii
Sposób opisu tras
Sposób uprawiania turystyki górskiej w Dolomitach
Ferrata — ubezpieczona droga wspinaczkowa
Skala trudności
Bezpieczne poruszanie się po Dolomitach
Sposób wzywania pomocy, ratownictwo
Mapy

Doliny komunikacyjne
Val Badia
Val di Funes
Val Gardena

Wysoczyzna Fiè-Castelrotto, hala Alpe di Siusi
Val di Tires
Val d‘Ega
Val di Fiemme
Val di Fassa
W drodze na przełęcz Sella
Pomiędzy Marmoladą a Palą
Wokół grupy Pala
Val Cordevole

Pala
Grupa Marmolady
Latemar
Grupa Catinaccio
Grupa Sciliar
Grupa Sassolungo
Grupy Puez, Odle i Putia
Sella
Col di Lana

Przykładowe ceny
Podstawowe słowa i zwroty z języka włoskiego
Indeks