Pireneje, t. I Francja

Pireneje, T. I

Francja


400-kilometrowy łańcuch Pirenejów odznacza się jednymi z najpiękniejszych krajobrazów naturalnych Europy, ogromnie urokliwymi nie tylko dla osób odbywających piesze spacery i trekkingi oraz wspinaczy, lecz także dla obserwatorów ptaków, miłośników motyli i kwiatów, entuzjastów jaskiń oraz tych, których ekscytuje spływanie wodospadami i rzekami – sport zwany kanioningiem. Pireneje są wymarzonym terenem do aktywności na świeżym powietrzu.„Pireneje tom I. Francja” to pierwszy z dwóch tomów przewodnika trekingowo-wspinaczkowego po jednym z najbardziej interesujących i malowniczych wysokogórskich rejonów Europy, który przez polskich turystów jest coraz chętniej odwiedzany. Kev Reynolds, autor wielu anglojęzycznych przewodników po Alpach, Himalajach i górach Anglii, opisuje ponad 100 różnej trudności i długości szlaków w najciekawszych rejonach francuskich Pirenejów Wysokich, po których wielokrotnie wędrował i gdzie chętnie powraca od 40 lat. W przewodniku trasę dla siebie znajdzie zarówno miłośnik spokojnych wędrówek dolinami, amator wejść i wspinaczek na wyższe szczyty jak i długodystansowy turysta, którego interesują wielodniowe wędrówki z plecakiem i namiotem przez piękne a wciąż mało uczęszczane wysokogórskie tereny.

55.00 zł

Kup książkę

Kategorie: , , .
Autor

Kev Reynolds

ISBN

978-83-7136-050-3

Data wydania

2008, wyd. I

Liczba stron

334

Oprawa

Miękka

Format

120 x 168 mm

Tytuł oryginału

Walks and Climbs in the Pyrenees

Przekład

Grażyna Tłaczała

Pireneje to wciąż mało znany wśród polskich turystów łańcuch górski, choć jest on równie interesujący i malowniczy jak, bliższe nam, pasma alpejskie. Znajduje się tu wiele łatwo dostępnych szczytów, pięknych a wciąż mało uczęszczanych dolin z licznymi stawami, strumieniami i wodospadami. Wysokogórska, skalista sceneria przeplata się z zielonymi, ukwieconymi halami i lasami porastającymi nisze partie gór. Rozbudowana sieć schronisk o różnym standardzie i darmowych schronów, możliwość biwakowania w górach pod namiotem, oznakowane szlaki, w tym trzy prowadzące wzdłuż całego łańcucha i dokładne mapy pokrywające cały ten teren ułatwiają odbywanie górskich wędrówek zarówno miłośnikom jednodniowych wycieczek dolinami, amatorom wejść na wyższe szczyty jak i tym, którzy marzą o wielodniowym marszu z plecakiem i namiotem w odludnej górskiej scenerii. Obecnie rejon ten ze względu na możliwości tańszych przelotów i zmieniające się na korzyść relacje cenowe stał się dla polskich turystów bardziej dostępny.

W przewodniku opisane zostały jedno- i wielodniowe szlaki, które można w różny sposób ze sobą łączyć. Fragment Pirenejskiego Szlaku Wysokogórskiego biegnącego przez Wysokie Pireneje przedstawiony został w drugim tomie. Jest to wariant preferowany przez autora. Na pewnych odcinkach istnieją inne opcje tego szlaku, często trzymające się bliżej głównego grzbietu. Fragmenty długodystansowych tras GR10 i GR11 przedstawiono przy opisie poszczególnych wycieczek.

Nazwy topograficzne w polskim przekładzie w większości wypadków pozostawiono w oryginalnym brzmieniu, zaznaczając o jaką formę terenu chodzi (jez. Lac d’Estaing, dolina Vallée du Marcadau). Tą samą regułę przyjęto dla schronisk (schr. Refugio de Éstos). Ułatwia to z jednej strony zrozumienie opisów, z drugiej korzystanie z obcojęzycznych map i przewodników. Zasady tej nie stosowano w wypadku szczytów, miejscowości, cyrków i lodowców. W Pirenejach Francuskich nazewnictwo stosowane przez autora w większości wypadków zgadza się z nazwami występującymi na mapach Institut Geographique National (IGN). Po stronie hiszpańskiej rozbieżności są większe, na mapach Rando Editions czy Alpina Editorial nazwy hiszpańskie lub katalońskie często mają nieco inne brzmienie.

W przewodniku nie podano informacji dotyczących cen przejazdów czy noclegów, natomiast podano adresy stron internetowych, na których dostępne są aktualne ceny.

(…) Na sześciuset stronach przewodnika mamy opisany starannie dobrany, zestaw 21 najciekawszych rejonów Pirenejów we Francji, Hiszpanii i Andorze. (…) Dzięki licznym zdjęciom i obrazowym, ogólnym opisom, możemy zdecydować, czy bardziej odpowiadają nam skalno-lodowe manowce masywu Maladeta, sławne kaniony okolic Monte Perdido, czy może cyrk Gavarnie, z najwyższym europejskim wodospadem.

Grzegorz Grupiński

czytaj całość

(…) Przewodnik, wydany w serii Księgarnia Sklepu Podróżnika, to pierwsze polskie wydanie uznanego i co ważne sprawdzonego przez lata wydawnictwa autorstwa Keva Reynoldsa. (…) Trasę dla siebie znajdzie zarówno miłośnik spokojnych wędrówek dolinami, amator wejść i wspinaczek na wyższe szczyty, jak i długodystansowy turysta, którego interesują wielodniowe wędrówki z plecakiem i namiotem przez piękne i – co ważne – wciąż mało uczęszczane wysokogórskie tereny.

Rafał Nowak

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Przedmowa do polskiego wydania
Przedmowa do piątego wydania

Wstęp
Góry
Parki Narodowe
Roślinność
Zwierzęta
Dojazd
Pogoda
Ekwipunek
Schroniska, gîtes d’étape, kempingi
Mapy
Służby ratownicze
Korzystanie z przewodnika
Informacje podstawowe

I. Cyrk Lescun (Lescun, Lhers)
Lescun, Lhers

II. Pic du Midi d’Ossau (Laruns, Gabas)
Laruns, Gabas

III. Balaitous (Arrens-Marsous)
Arrens – Marsous

IV. Masyw Gourette
Gourette

V. Dolina Vallée d’Estaing (Arrens-Marsous, Estaing, Lac d’Estaing)
Arrens-Marsous, Estaing, Lac d’Estaing

VI. Dolina Vallée du Marcadau (Cauterets)
Cauterets

VII. Vignemale (Cauterets, Gavarnie)
Cauterets, Gavarnie

VIII. Dolina Vallée de Lutour (Cauterets)
Cauterets

IX. Gavarnie
Gavarnie

X. Estaubé, Troumouse i Barroude (Gdre, Heas)
Gèdre, Hèas

XI. Rezerwat przyrodniczy Réserve Naturelle de Néouvielle: Trasy 83–94
Barèges, Artigues, St. Lary, Fabian

XII. Jezioro Lac d’Oô i Cyrk Espingo
Bagnères de Luchon, Astau

XIII. Doliny Vallée de la Pique i du Lis (Bagneres de Luchon)
Bagnères de Luchon

XIV. Dolina Haute Vallée du Garbet (Aulus-les-Bains)
Aulus-les-Bains

XV. Masyw Carlit (Ax-les-Thermes, Porté Puymorens)
Ax-les-Thermes, Porté-Puymorens

Załącznik A Przydatne adresy
Załącznik B Bibliografia
Załącznik C Słowniczek
Załącznik D Indeks tras