Wędrówki alpejskie


Na nowo wydany zbiór opowieści o przedwojennych i tuż powojennych Alpach, autorstwa jednego z najwybitniejszych ówczesnych polskich wspinaczy, Wawrzyńca Żuławskiego.

“Wędrówki alpejskie” to zapis wspinaczkowych przeżyć autora na alpejskich ścianach. Od Mont Blanc, przed Matterhorn, aż po Grossglockner – i wiele innych. Żuławski przyjechał w Alpy po raz pierwszy w 1936 roku i został przez nie momentalnie oczarowany, co odbija się w jego prozie. Czytając coraz to kolejne opowiadania, mamy przed oczami śnieżne burze, poszarpany lodowiec, podniebne biwaki, wyczerpujące wspinaczki, porażki i zwycięstwa. W tle wciąż są skalne olbrzymy Alp.

Pierwsze wydanie opowiadań pojawiło się jeszcze przed wojną, w 1939 roku, kolejne, rozszerzone, w roku 1956. Wydanie, które oddajemy w w ręce czytelników, jest opracowane zupełnie na nowo. “Wędrówki alpejskie” wzbogaciliśmy o zdjęcia nie tylko Wawrzyńca Żuławskiego, lecz także archiwalne Janusza Kurczaba. Ponadto można podejrzeć, jak powstawały opowiadania, dzięki zamieszczonym rękopisom oraz maszynopisom. Całość została opracowana tak, by współczesny czytelnik nie miał problemów ze zrozumieniem elementów z poprzedniej epoki.

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Wawrzyniec Żuławski

ISBN

978-83-7136-089-3

e-book

978-83-7136-156-2

Data wydania

2012, wyd. I

Liczba stron

282

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

Wspaniałą rzeczą jest, gdy przy czytaniu książki wyobraźnia samoistnie przenosi Czytelnika w miejsca, o których czyta; kiedy słowa ‘malują’ obrazy, a serce chwilami przyśpiesza w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Mogę śmiało stwierdzić, że opowiadania alpejskie pióra Wawrzyńca Żuławskiego, zebrane w książce “Wędrówki alpejskie” dostarczyły mi takich emocji.

Tomasz Zaraś

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Wstęp
Nota wydawnicza

Podróż w nieznane
Alpy w śnieżycy
Alpy w słońcu
Burza na Mont Blanc
Innominata
W powrotnej drodze
U stóp Matterhornu
W Alpach Berneńskich
Czerwony Wartownik
Morze Lodu
Podniebny biwak
We mgle
Filar Boccalattego
Rozstanie z Alpami

Słownik terminów wysokogórskich
Słownik nazw geograficznych
Indeks osób