wedrowki-alpejskie-nowe

Wędrówki alpejskie


Na nowo wydany zbiór opowieści o przedwojennych i tuż powojennych Alpach, autorstwa jednego z najwybitniejszych ówczesnych polskich wspinaczy, Wawrzyńca Żuławskiego.

“Wędrówki alpejskie” to zapis wspinaczkowych przeżyć autora na alpejskich ścianach. Od Mont Blanc, przed Matterhorn, aż po Grossglockner – i wiele innych. Żuławski przyjechał w Alpy po raz pierwszy w 1936 roku i został przez nie momentalnie oczarowany, co odbija się w jego prozie. Czytając coraz to kolejne opowiadania, mamy przed oczami śnieżne burze, poszarpany lodowiec, podniebne biwaki, wyczerpujące wspinaczki, porażki i zwycięstwa. W tle wciąż są skalne olbrzymy Alp.

Pierwsze wydanie opowiadań pojawiło się jeszcze przed wojną, w 1939 roku, kolejne, rozszerzone, w roku 1956. Wydanie, które oddajemy w w ręce czytelników, jest opracowane zupełnie na nowo. “Wędrówki alpejskie” wzbogaciliśmy o zdjęcia nie tylko Wawrzyńca Żuławskiego, lecz także archiwalne Janusza Kurczaba.

49.00 zł

Kup książkę

Autor

Wawrzyniec Żuławski

ISBN

978-83-7136-182-1

Data wydania

2018, wyd. II

Liczba stron

240

Oprawa

Miękka

Format

146 x 210 mm

e-book

ISBN 978-83-7136-156-2, wyd. I, 2012

Wspaniałą rzeczą jest, gdy przy czytaniu książki wyobraźnia samoistnie przenosi Czytelnika w miejsca, o których czyta; kiedy słowa ‘malują’ obrazy, a serce chwilami przyśpiesza w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń. Mogę śmiało stwierdzić, że opowiadania alpejskie pióra Wawrzyńca Żuławskiego, zebrane w książce “Wędrówki alpejskie” dostarczyły mi takich emocji.

Tomasz Zaraś

czytaj całość

Pobierz fragment – plik PDF Pobierz okładkę

SPIS TREŚCI

Wstęp
Nota wydawnicza

Podróż w nieznane
Alpy w śnieżycy
Alpy w słońcu
Burza na Mont Blanc
Innominata
W powrotnej drodze
U stóp Matterhornu
W Alpach Berneńskich
Czerwony Wartownik
Morze Lodu
Podniebny biwak
We mgle
Filar Boccalattego
Rozstanie z Alpami

Słownik terminów wysokogórskich
Słownik nazw geograficznych
Indeks osób