alpy austriackie C

Alpy Austriackie


Przewodniki znakomitego autora, Keva Reynoldsa. Tym razem poprowadzi on nas przez austriackie góry, dla Polaków najbliższą część Alp. Przewodnik składa się z dwóch tomów. Pierwszy obejmie Rätikon, Masyw Silvretty, Alpy Ötztalskie, Stubajskie i Zillertalskie, drugi: Alpy Kitzbühelskie, Kaisergebirge, Dachstein, Wysokie Taury i Karawanki. W sumie 102 trasy, każda z podaną odległością i różnicą wysokości oraz przybliżonym czasem przejścia.

Poszczególne trasy zaznaczono na schematycznych mapach narysowanych specjalnie na potrzeby tego przewodnika. Wstęp do każdego rozdziału zawiera szczegóły dotyczące wiosek lub kurortów w dolinach, dojazdu, infrastruktury, biur informacji turystycznej i schronisk.

49.00 zł – 59.00 zł

49.00 zł
59.00 zł
Kategorie: , , , .
Autor

Kev Reynolds

Oprawa

Miękka

Format

120 x 168 mm

Tytuł oryginału

Walking in Austria

Przekład

Grażyna Tłaczała

Austria posiadająca ponad 40 tys. km dobrze utrzymanych, oznakowanych ścieżek pieszych, niezliczone atrakcyjne wioski, gościnne hotele, gospody i restauracje, nieskazitelnie czyste kempingi, najlepszą na świecie sieć górskich schronisk, zintegrowany system publicznego transportu i zapierającą dech w piersiach różnorodność krajobrazów  z pewnością zalicza się do najbardziej przyjaznych państw europejskich dla pieszego turysty.

Jest to kraj o bardzo urozmaiconym krajobrazie, z górami począwszy od łagodnych, trawiastych wzgórz o wysokości ok. 2000 m, po surowe wapienne iglice i baszty wystrzelające z wachlarzy piargów lub przykryte śnieżnymi draperiami i lodowcami szczyty odbijające się w krystalicznie czystych jeziorach. W górskich dolinach znajdują się jedne z najładniejszych europejskich wiosek, latem ukwiecone. W połowie wysokości zboczy, wśród łąk przycupnęły stuletnie drewniane stodoły na siano i kamienne szałasy. Jest to teren alpejskich hal, czyli Alm, które dodają krajobrazowi historycznego wymiaru. Gdzie indziej wiejskie domy pełnią także funkcję restauracji. Niektóre z nich oferują zakwaterowanie w rustykalnym otoczeniu, stanowiąc uzupełnienie dla setek górskich schronisk zbudowanych w odległych miejscach. Praktycznie każdy z tych domów stoi w urzekająco pięknym punkcie widokowym.

Przewodnik ten (t. I i II) obejmuje dziesięć górskich rejonów, które ciągną się ku wschodowi od Rätikonu znajdującego się na granicy z Lichtensteinem i Szwajcarią, po mało znane Karawanki położone w słonecznej Karyntii, częściowo należące do Słowenii. Każdy rejon posiada własny, wyróżniający go urok, piękne krajobrazy, wiele miejsc noclegowych i liczne możliwości pieszych wędrówek. Opisane trasy zaspokoją każdy gust w różnym stopniu zaangażowanych turystów i bez wątpienia pozostawią uczucie niedosytu.

[Fragment wstępu do przewodnika]

Alpy Austriackie – n.p.m.

N.p.m., nr 12, 2012

Okładka przewodnika Keva Reynoldsa obiecuje wiele. Dwutomowa pozycja obejmuje swoim zakresem 10 alpejskich pasm Austrii – od Rätikonu po Alpy Zillertalskie i od Dachsteinu po Karawanki. Jednak przedmowa do polskiego wydania studzi nieco zapał, zachęcając osoby chcące wybrać nieco trudniejsze szlaki… do zakupu innego przewodnika: „Alpejskich trzytysięczników” Richarda Goedeke, notabene również wydanego przez Sklep Podróżnika. Ta swoista antyreklama ma źródło w zawartości „Alp Austriackich”. Kto chce się bowiem wybrać w dany masyw na parę dni, by naprawdę na luzie pochodzić po łatwiejszych ścieżkach, z wyższymi górami raczej w tle – być może będzie zadowolony. W przewodniku znajdzie krótką charakterystykę pasma, schematyczne mapki i informacje o punktach wypadowych i schroniskach. Zamieszczone w książce opisy tras to przeważnie łatwe wędrówki dolinami i trasy „od schroniska do schroniska”, okraszone nielicznymi ciekawostkami. Za to opisów wejść szczytowych jest tu jak na lekarstwo – choć na omawianych terenach nie brakuje przecież efektownych, a całkiem łatwo dostępnych wierzchołków. Pod tym względem ten przewodnik nie przypomina świetnych „Pirenejów” tego samego autora, które dają czytelnikowi znacznie pełniejszy obraz opisywanych gór. Skorzystajmy zatem z rady z przedmowy – jeśli chcemy zrobić dobry prezent sobie lub znajomemu, kupmy „Alpy Austriackie” razem z pierwszym tomem „Alpejskich trzytysięczników”

Grzegorz Grupiński